Hurá do školy! Školní rok 2022/2023 začíná

Začátek nového školního roku 2022/2023 je už téměř ve dveřích. Jak se zorientovat v jeho organizaci, zajistit si hladký návrat do lavic a kde najdete nejdůležitější informace? Vše k tématu školní rok 2022/2023 najdete v …

Začátek nového školního roku 2022/2023 je už téměř ve dveřích. Jak se zorientovat v jeho organizaci, zajistit si hladký návrat do lavic a kde najdete nejdůležitější informace? Vše k tématu školní rok 2022/2023 najdete v tomto článku.

Co je školní rok

Školní rok je časovým rámcem, který slouží k organizaci výuky na školách. Týká se škol základních, středních i vysokých.

Prakticky může být rozdělen na čtvrtletí, trimestry, pololetí nebo semestry. Jednotlivé bloky výuky jsou pak rozčleněny do období, která jsou předělena prázdninami. Organizace školního roku souvisí s nastavením školského systému v daném státě.

V Česku obecně začíná školní rok 1. září. První pololetí pak končí 31. ledna, kdy zároveň žáci tuto část roku završí pololetním vysvědčením. Celý školní rok pak končí 30. června se závěrečným vysvědčením. Od 1. července mají žáci hlavní prázdniny.

Plánovací kalendář 2023 a 2024 ke stažení

Najdete v něm:

  • Dny v týdnu
  • Státem uznané svátky
  • Počet týdnů, počet pracovních dní v týdnu
  • Počet pracovních dnů a hodin v měsíci a čtvrtletí

Ideální pro vaše plánování:

  • Praktický formát A5
  • Přehledný a dobře čitelný
  • Vytisknete si jej jednoduše doma nebo v kanceláři
  • Je úplně zdarma

Kalendář 2023

ke stažení v PDF

Stáhnout kalendář

Kalendář 2024

ke stažení v PDF

Stáhnout kalendář

Jaký je rozdíl mezi školním a akademickým rokem

Termínem „školní rok“ máme ve zvyku označovat především období výuky na školách nižšího a středního stupně.

Přečtěte si také:  Máte doma školáka? Připravte jej na začátek školního roku

V případě vysokých škol se etapa výuky, rovněž předelená hlavními prázdninami, nazývá „akademický rok“. Toto označení vyplývá z vysokoškolského zákona. Začátek akademického roku je plně v kompetenci rektora dané VŠ.

Tip: Sháníte hezké kalendáře? Stolní i nástěnné koupíte za super ceny na Knihcentrum.cz.

Rozdíl mezi školním a akademickým rokem je nejen ve variabilitě začátku a konce celého roku, ale také v tom, že akademický rok se dělí na etapy (semestry), v nichž probíhá výuka, a na zkoušková období.

Kde hledat informace o organizaci školního roku

Aktuální informace ohledně organizace daného školního roku je možné dohledat na oficiálních webových stránkách Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy České republiky v sekci Organizace školního roku.

Ve stejném oddílu na webu jsou rovněž dostupné informace k organizaci zápisů k povinné školní docházce.

Jak vycházejí prázdniny na školní rok 2022/2023

Podzimní prázdniny

Ve školním roce 2022/2023 jsou podzimní prázdniny stanoveny na 26. října a čtvrtek 27. října 2022.

Vánoční prázdniny

Vánoční prázdniny pro školní rok 2022/2023 začínají v pátek 23. prosince 2022 a končí v pondělí 2. ledna 2023. Vyučování opět začne v úterý 3. ledna 2023.

Pololetní prázdniny

Pololetní prázdniny trvají pouze jeden den, a to v tomto školní roce konkrétně v pátek 3. února 2023.

Jarní prázdniny

Jsou specifické tím, že se jejich termíny liší v souvislosti s okresy. Školní rok 2022/2023 tak bude rozvržen takto:

ObdobíOkresy ČR
6. až 12. února 2023Praha 6 až 10, Cheb, Karlovy Vary, Sokolov, Nymburk, Jindřichův Hradec, Litoměřice, Děčín, Přerov a Frýdek-Místek
13. až 19. února 2023Kroměříž, Uherské Hradiště, Vsetín, Zlín, Praha-východ, Praha-západ, Mělník, Rakovník, Plzeň-město, Plzeň-sever, Plzeň-jih, Hradec Králové, Teplice a Nový Jičín
20. až 26. února 2023Česká Lípa, Jablonec nad Nisou, Liberec, Semily, Havlíčkův Brod, Jihlava, Pelhřimov, Třebíč, Žďár nad Sázavou, Kladno, Kolín, Kutná Hora, Písek, Náchod a Bruntál
27. února až 5. března 2023Mladá Boleslav, Příbram, Tábor, Prachatice, Strakonice, Ústí nad Labem, Chomutov, Most, Jičín, Rychnov nad Kněžnou, Olomouc, Šumperk, Opava a Jeseník
6. až 12. března 2023Benešov, Beroun, Rokycany, České Budějovice, Český Krumlov, Klatovy, Trutnov, Pardubice, Chrudim, Svitavy, Ústí nad Orlicí, Prostějov a Ostrava-město
13. až 19. března 2023Praha 1 až 5, Blansko, Brno-město, Brno-venkov, Břeclav, Hodonín, Vyškov, Znojmo, Domažlice, Tachov, Louny a Karviná

Velikonoční prázdniny

Následovat budou velikonoční prázdniny, a to ve čtvrtek 6. dubna 2023.

Přečtěte si také:  Odhalte vznik a význam jmen měsíců v roce

Hlavní prázdniny

hlavní prázdniny jsou naplánovány od 1. července 2023 do 3. září 2023.

Příprava na školu aneb máme doma prvňáčka

Možná patříte k těm, kteří zažívají se svými dětmi začátek školního roku vůbec poprvé. Nástup do školy je skutečně velkou změnou pro děti i rodiče. Jak se na ni co nejlépe připravit?

Přechod do světa povinností dítěti ulehčí, pokud bude již zvyklé po určitou dobu vydržet bez rodičů. Navíc by mělo být dobře socializované v kolektivu vrstevníků a adaptované na určitý řád a na to, že musí poslouchat v konkrétním okamžiku autoritu v podobě učitele. To by si mělo odnést již ze školky.

Dítě je vhodné přiměřeně jeho věku seznámit s tím, co ho ve škole čeká. Určité obavy ze změny, neznámého prostředí i nových lidí jsou přirozené i dospělému. Budoucímu prvňáčkovi tak jednoznačně pomůžete, pokud o škole budete mluvit. 

I když je to někdy peklo, do školy se zkrátka chodit musí

Ovšem pozor, dítě přehnaně nestrašte, ale ani nástup do školy nezlehčujte. Zkuste jej pozitivně motivovat s tím, že ve škole se dozví mnoho nových a zajímavých věcí a má šanci si tu najít nové kamarády. Důležité je, aby se do školy těšilo. Pro většinu dětí, které jsou na školu zralé, nebývá nástup do první třídy problém.

Nepodceňte ani nákup školní výbavy. Řiďte se seznamem od školy, ať nekupujete zbytečnosti, které dítě reálně ve škole nevyužije. A jednoznačně svého potomka zapojte a nechte ho, ať si penál nebo aktovku s vaší dopomocí vybere sám.

Plánovací kalendář 2023 a 2024 ke stažení

Najdete v něm:

  • Dny v týdnu
  • Státem uznané svátky
  • Počet týdnů, počet pracovních dní v týdnu
  • Počet pracovních dnů a hodin v měsíci a čtvrtletí

Ideální pro vaše plánování:

  • Praktický formát A5
  • Přehledný a dobře čitelný
  • Vytisknete si jej jednoduše doma nebo v kanceláři
  • Je úplně zdarma

Kalendář 2023

ke stažení v PDF

Stáhnout kalendář

Kalendář 2024

ke stažení v PDF

Stáhnout kalendář

Některé školy vám pomohou poskytnout seznam pomůcek až v září, jiné jej dávájí k dispozici už dříve. Vzhledem k tomu, že zejména po etapě distanční výuky se běžnou stala online komunikace, podívejte se na internet, respektive přímo na oficiální web školy.

Přečtěte si také:  Podzimní rovnodennost v roce 2022. Kdy nastane letošní astronomický podzim

Jak se připravit na školu v dalších letech

Přechod z prázdnin zpět ke školnímu roku je náročný i pro „ostřílené“ školáky. Najednou na ně čeká ranní vstávání, dlouhé sezení v lavicích, mnohdy u předmětů, které je nebaví nebo jim úplně dokonale nejdou, a trávení dalšího času doma nad povinnou přípravou a úkoly.

Proto není na škodu již cca posledních 14 dnů prázdnin obnovit v domácnosti určitý řád. Trvejte na dodržování stanového času pro oběd a večeři a obdobně důsledně vyžadujte i večerní hygienu. Samozřejmostí by měla být večerka a sjednocené ranní vstávání.

Vyplatí se vám také nastavit odchod do postele i ranní budíček na dřívější dobu, aby pro děti následně nebylo vstávání do školy takovým „šokem“.

U starších dětí opět zrevidujte pomůcky z předchozích let a zkontrolujte, co je rozbité a ztracené, je to potřeba dokoupit v rámci vyšších ročníků nebo už to školákovi jednoduše nevyhovuje. Starší žáci se neobejdou zejména bez dostatečné zásoby psacích potřeb, zásoby sešitů, kvalitního diáře a veškerých učebnic.

A pozor: Dítě si jednoznačně zaslouží užít si zbytek léta

Před snahou opakovat učivo psychologové spíše varují, k tomu ho nutit nemusíte. Výjimkou je příprava na reparát, které je potřeba se zodpovědně věnovat i o prázdninách.

Zajímavosti o škole aneb tohle jste možná ještě nevěděli

Ne všude však školní rok probíhá tak, jak jsme zvyklí u nás. Tyhle zajímavosti jste možná o škole a školní docházce ještě netušili:

Dlouhý školní rok v Česku

Věděli jste, že české děti stráví ve škole poměrně dost času? Konkrétně je to 196 dnů, které v roce 2017 tuzemští školáci prožili v lavicích. To je zařadilo v rámci evropského žebříčku dokonce na 4. místo. Nejsou na tom ani zdaleka „nejhůř“. Například v některých spolkových zemích Německa to bylo až 208 dnů.

Nejkratší a nejdelší prázdniny

Do lavic musejí například němečtí školáci už po 6 týdnech letních prázdnin. Naopak v Lotyšsku, Litvě, Portugalsku nebo Turecku mohou děti zapomenout na učení na dlouhých 13 týdnů. Podle odborníků na vzdělávání to vychází z historického kontextu, kdy děti musely v létě pracovat na polích, jelikož byly potřeba při sklizni. Proto například dánské děti mají prázdniny v tomto období krátké.

Pětka na vysvědčení

Zatímco čeští školáci ví, že za pětku je doma rodiče příliš nepochválí, ruské děti jsou naopak na vysvědčení s pětkou náležitě pyšné. Systém známkování je v zemi totiž totiž opačný. A Rusko není jedinou zemí, která využívá odlišné známkování. Děti v Kostarice mohou sice dostat pětku, ale nejlepší známkou je ve zdejším školském systému desítka.

Do školy už ve 4 letech

Zatímco čeští prvňáčci si aktovku chystají po 6. narozeninách, nizozemské děti vyrážejí vstříc školní docházce už ve 4 letech. Až do 12 let zůstávají místní školáci v tzv. basisschool neboli základní škole rozdělené do osmi stupňů. Až do 2. skupiny není sice docházka nutná, nicméně většina dětí se do vzdělávacího systému zapojí už ve 4 letech.

Za titulní foto díky: note thanun on Unsplash