V dnešním globalizovaném světě, kde je vše propojené a dá se všude dostat, je znalost cizích jazyků zásadní. Ale jak se naučit cizí jazyk?
Ať už vám cizí jazyk zajistí lepší práci, poznáte díky němu nová místa a přátele nebo si třeba najdete novou lásku, vyžaduje pečlivou a pravidelnou práci.
Jak se tedy naučit cizí jazyk a co všechno obnáší? To najdete na následujících řádcích.
Za jak dlouho se zvládnete naučit cizí jazyk?
Naučit se cizí jazyk vyžaduje kromě odhodlání a píle i hodně času. Ten je potřeba počítat aspoň na týdny a někdo je schopný se trápit dokonce roky. Podle amerického Foreign Service Institute existuje pět kategorií jazyků, které vyžadují různý čas. Vytvořili mapu náročnosti učení cizích jazyků, podle které si můžete najít konkrétní dobu pro váš jazyk.
Učení jednotlivých jazyků trvá od 575 hodin (23 týdnů) intenzivního učení až po 2200 hodin (88 týdnů). Tuto informaci je dobré vzít v potaz už při plánování studia.
Pokud totiž budete chodit na lekci trvající dvě hodiny jednou týdně, cesta ke schopnosti mluvit a dorozumět se bude velmi zdlouhavá.
Proto je potřeba zvolit si nejen správný časový harmonogram, ale také si umět najít motivaci. Dobrou zprávou je, že čeština spadá do druhé nejtěžší kategorie a minimálně česky už dávno umíte.
Kde vzít motivaci k učení se cizího jazyka?
Protože je učení se cizímu jazyku dlouhodobý proces, je dobré si už na začátku stanovit motivaci. Díky jejímu přesnému vymezení se vám snadněji bude dodržovat pravidelné učení a opakování slovíček a celkově se budete víc těšit na vaše zlepšování.
Samozřejmě důvody, které vás k učení cizího jazyka vedou, by měly vycházet z vašich potřeb a přání. Nejde proto napsat jen univerzální seznam motivací.
Můžete se ale inspirovat z následujících pohnutek, které k tomu mají ostatní lidé. Často se rozhodnou začít s novým jazykem kvůli práci, ať už pro zvýšení kvalifikace nebo získání nové pracovní pozice. Hodně se také stává, že se lidé rozhodnou naučit cizí jazyk kvůli vztahu s cizincem.
Dalším významným důvodem je možnost pohodlně cestovat, k čemuž patří i schopnost se domluvit s místními lidmi.
Nejpoužívanější jazyky
Ne všude je totiž možné se dorozumět se základy angličtiny, němčiny či ruštiny, se kterými se v českém školství setkáváme nejčastěji.
Možná vás překvapí, že nejvíc lidí na světe sice mluví anglicky (přes 1,5 miliardy a na 400 milionů rodilých mluvčích), ale mandarínská čínština je hned v závěsu (přes miliardu celkem a skoro 900 milionů rodilých mluvčích).
Následuje španělština, hindština a arabština, u nichž se počty mluvčích pohybují kolem 500 milionů. Hodně se také mluví bengálsky, portugalsky, rusky a japonsky.
Když chcete mít přehled
Dobrý motivem je i obecná zvídavost, ať už si chcete přečíst článek v New York Times nebo si pustit nejnovější film či seriál v originále a nechcete čekat na titulky.
Ať už je vaše motivace jakákoli, ujasněte si ji hned na začátku a směřujte k ní všechno vaše snažení.
Pomůže vám překonat těžké chvíle, které se studiem jazyků neodmyslitelně souvisí (kdy se vám nebude chtít třeba učit nová slovíčka nebo se prokousat složitými pravidly gramatiky).
Jak se naučit cizí jazyk co nejlépe: s jazykovkou nebo jako samouk?
Počítejte s tím, že učení cizího jazyka probíhá ve dvou fázích. V té pasivní si osvojujete základy jazyka a nazpaměť se učíte slovíčka. Jakmile ji zvládnete, je potřeba přejít do aktivní fáze, kdy budete v daném jazyce psát a mluvit. Jak se vám povede jednotlivé fáze zvládnut záleží také na samotném způsobu učení.
Cizí jazyk se můžete naučit dvěma hlavními způsoby: za pomoci učitele nebo samostudiem. Lektor vám celý proces zjednoduší, provede vás úskalími a nedovolí, abyste si zažili špatné zlozvyky.
V dnešní době je už samostudium lehčí díky nejrůznějším aplikacím, které si můžete stáhnout.
Mezi nejoblíbenější patří Anki, Memrise, Quizlet Tinycards, Duolingo či Busuu. Tady se vyplatí přečíst si recenze a zvolit takovou, která bude vyhovovat vašemu stylu učení a potřebám.
Nebojte se mluvit a jazykem se obklopte
Při studiu cizích jazyků je samotné mluvení i psaní nesmírně důležité.
Proto po vás učitelky ve škole, lektoři v jazykovkách nebo i učebnice pořád chtějí, abyste všechno četli a zažili si výslovnost a píší se testy.
Jakmile se v cizím jazyce naučíte říkat a psát věty, přesunete se k jednoduché konverzaci až skončíte u toho, že v něm budete schopní i přemýšlet.
Slyšet se mluvit v cizím jazyce a mít schopnost napsat pár řádků je tak pro naučení se a osvojení jeho pravidel a výslovnosti nesmírně důležité.
Nebojte si číst nahlas zajímavé texty, zpívat své oblíbené písně a zkoušejte si hypotetické konverzace, i když zrovna nebudete mít s kým mluvit.
A když už se rozmluvíte, není nic snadnějšího, než si nabyté znalosti ještě posílit. Nejsnadněji to uděláte tak, že vyhledáte co nejvíc příležitostí, jak cizí jazyk používat ideálně denně nebo aspoň několikrát týdně.
Jak se naučit cizí jazyk? Na každém kroku
Zkuste se obklopit novým jazykem všude, kde to je možné. Nalepte si nová slovíčka doma na stěnu (třeba záchodové dveře jsou skvělé místo), poslouchejte podcasty, vyhledejte si na YouTube videa o vašich koníčcích.
Nenechávejte učení se jazyku jen na nutné a nudné lekce, ale nechte ho plně vstoupit do vašeho každodenního života.
Pořád v cizím jazyce mluvte a najděte si rodilé mluvčí v místě svého bydliště
Asi nikdo nevymyslel lepší způsob, jak se cizí jazyk naučit, než si ho osvojit při pravidelném mluvení v tomto jazyce.
Důležité ale je, abyste v cizím jazyce měli už nějaké základy. Pokud se totiž už od začátku budete učit od cizince, může dojít k nejrůznějším nedorozuměním a také ke snadné frustraci.
Může se vám pak zdát, že se nikam neposouváte a svou snahu vzdáte. Nemáte-li žádné základy, je nejlepší vyhledat lektora, který zná váš rodný rodný jazyk.
Učte se cizí jazyk s přáteli
Jednou z možností pravidelných rozhovorů v cizím jazyce také je, že se dohodnete s přáteli a budete se tak spolu bavit (ideálně v pravidelných intervalech).
Nevýhodou tohoto řešení je, že můžete dělat stejné chyby, neosvojíte si tak dobře přízvuk a pokud vaši přátelé nemají v cizím jazyce excelentní znalosti, pravděpodobně ani nepřijdete na spoustu chyb. Můžete si tak zažít chybná spojení, kterých se později budete těžko zbavovat.
Rodilý mluvčí je správná volba jak se naučit cizí jazyk
Výhodnější je proto odhodit stud a najít si rodilé mluvčí tam, kde bydlíte nebo pracujete. Pokud přímo o žádných nevíte, zapátrejte na internetu. Hledat můžete třeba na sociálních sítích, seznamkách, v zájmových kroužcích. Cizinci, kteří se sem přistěhují, na oplátku rádi uvítají vaši pomoc při poznávání úskalí života u nás.
Vyjeďte za jazykem do zahraničí – jaké jsou možnosti?
Vůbec nejlepším způsobem, jak si cizí jazyk osvojit, je používat ho v praxi. A na to není nic lepšího, než vycestovat do země, kde se jím běžně mluví.
Způsobů je spousta. Proto si nyní rozebereme ty, které jsou nejčastější a zároveň se vám budou nejvíc hodit.
Krátkodobá dovolená
Nebojte se při dovolené vyzkoušet, jak se vám povedlo ve znalostech cizího jazyka pokročit.
Využijte každou příležitost – v restauraci, hotelu, obchodě nebo na kulturní události. Většina národů je k cizincům přívětivá a umí ocenit, že se snažíte mluvit jejich jazykem.
Kromě objevení nových slovíček a slovních obratů si můžete vylepšit výslovnost nebo se dozvědět perličky z dialektu konkrétní oblasti.
Zahraniční studijní pobyt
Máte-li možnost dostat se do zahraničí v rámci studia, neváhejte.
Díky stipendijním programům se můžete dostat do míst, která byste si možná ani nemohli dovolit (nebo až po několika letech práce). Z programu zvládnete uhradit většinu nákladů, podle země někdy zbude i kapesné.
Tyto programy fungují pro středoškoláky, ale nejčastější jsou u vysokoškoláků a trvají jeden až dva semestry (tedy půl roku až rok mínus prázdniny). Výhodou je, že se počítá i se studiem jazyka a samotné předměty nebývají tak náročné (v závislosti na oboru studia).
Výuka v cizím jazyce i všudypřítomní cizinci vás donutí si jazyk osvojit takovým způsobem, že se v něm naučíte i přemýšlet. A to je velmi důležitý krok pro osvojení si jazyka a jeho lepšího naučení.
Letní škola
Pokud nemůžete nebo nechcete odjet na delší pobyt, zvažte aspoň takzvanou letní školu na pár týdnů.
V tomto období zažijte poměrně intenzivní výuku cizího jazyka, který se vám tak pořádně dostane pod kůži. Termíny kromě léta najdete po celý rok, někdy bývají i cenově výhodnější.
A směrem na jih (například na Maltě) jsou i velmi příjemné. Kromě vysokých škol je pořádají i jazykové školy a instituce z celého světa.
Na těchto kurzech se můžete seznámit se studenty různých národností, kteří sem přijeli za stejným cílem.
Najdete tu tak perfektní podporu pro zlepšování se v daném jazyce a to nejen na kurzu, ale i ve volném čase.
Pracovní cesta
Jakmile budete mít v práci příležitost vyrazit na pracovní cestu do zahraničí, chopte se jí.
Nejen, že nebudete muset platit cestovní náklady a ubytování a nejspíš dostanete i pěkný finanční bonus, ale také prohloubíte své odborné znalosti v cizím jazyce. Toto osvěžení odborných termínů přímo v praxi je vždy příjemnější, než se je učit v monotónním prostředí.
Kromě toho můžete po práci vyrazit poznávat místní zajímavosti a hlavně nové lidi, kteří mluví jiným jazykem. Stejně jako v případě krátkodobé dovolené, i tady je vhodné dát se do řeči s každým sympatickým člověkem.
Určitě se dozvíte spoustu zajímavého a upevníte své znalosti jazyka.
Titulní foto: 1983 (steal my _ _ art) on Unsplash