Máte doma školáka? Připravte jej na začátek školního roku

Každý rok vrací povinná školní docházka do lavic děti v základních školách, které se tak škole nevyhnou, a stejně tak tomu bude i toto září. A na začátek školního roku se musí připravovat i studenti …

Každý rok vrací povinná školní docházka do lavic děti v základních školách, které se tak škole nevyhnou, a stejně tak tomu bude i toto září.

A na začátek školního roku se musí připravovat i studenti vyšších stupňů. Zjistěte, jaké nyní platí pro školáky podmínky a naplánujte si pohodový návrat do školy.

Kdy půjdou děti a studenti do školy a na co se připravit?

Odpověď na otázku, kdy půjdou děti do školy, je pro letošek jednoduchá: 1. září. Složitější je to ale s nástupem do škol a naplněním preventivních opatření, která mají zabránit šíření nemoci Covid-19.

Aktuality najdete na stránkách Ministerstva školství ČR, přečíst si k tomu můžete také kompletní 20stránkový manuál. Manuál je určený hlavně pro vedoucí pracovníky škol, ale podrobné informace si v něm může vyhledat každý.

Povinnost nosit ve škole roušku nebo respirátor

Mezi nejdůležitější patří povinnost mít nasazenou ochranu dýchacích cest při vstupu do školy a pohybu ve společných prostorách. Zda je budou muset mít i ve třídách, bude záležet na aktuální situaci.

Zatím to ale vypadá, že ne. Respirátory ale budou muset mít ty děti, které odmítnou testování. Takové žáky čeká i vyloučení z tělocviku uvnitř, zpěvu a jíst budou muset o samotě.

Čau ukáže, zda bude nutné nosit roušky i při vyučování

Testování ve školách na Covid-19

Povinné testování na začátku školního roku proběhne 1., 6. a 9. září (děti v prvních třídách a přípravných začínají s testováním o den později). Testovat se nemusí očkované děti nebo po prodělané nemoci Covid-19.

Přečtěte si také:  Proč slavíme 17. listopad jako Den boje za svobodu a demokracii?

Děti se mohou otestovat i mimo školu a negativní výsledek jen doložit (antigenní test nesmí být starší než 72 hodin, PCR test 7 dní). Po tomto kole testování se výsledky vyhodnotí a na jejich základě se rozhodne o dalším testování.

Začátek školního roku pro základní a střední školy

Děti mladší 15 let nemusí nosit respirátor, ale stačí chirurgická rouška – pokud jsou od ostatních vzdálené méně než 1,5 metru. Začátek školního roku na základních i středních školách začíná 1. září.

U středních škol, kde je součástí výuky i praxe, jsou kvůli povinnosti nosit respirátor zaváděné častější přestávky.

https://www.youtube.com/watch?v=6ho9ozwyz6g
Back to School aneb co si koupit před nástupem do maturitního ročníku

Vysoké školy a začátek školního roku

Začátek školního roku na vysokých školách připadá na různá data, vždy podle konkrétní školy. Nejdříve připadá na půlku září a nejpozději vysokoškoláci do školy nastupují na začátku října.

Protože jsou zatím známá pravidla jen do 10. září, o testování vysokoškoláků při výuce se nic neví. Při výuce a zkouškách do 20 osob se nyní není nutné prokazovat negativním testem.

Povinnost předložit negativní test nebo prokázat očkování či prodělanou nemoc Covid-19 mají ti, kteří se chtějí ubytovat v zařízeních školy.

První volno čeká školáky v září, větší pak o podzimních prázdninách v říjnu

Pro školáky vychází první volno ve školním roce 2021/22 v úterý 28. září. Je proto možné, že jim ho ředitelé prodlouží o pondělí v rámci ředitelského volna.

Podzimní prázdniny letos vychází na středu 27.října a pátek 29. října. Ve čtvrtek 28. října je státní svátek, volno tak všichni školou povinní budou mít tři dny.

Tipy, jak co nejlépe zvládnout začátek školního roku

Dostat se zpátky do každodenní rutiny ranního vstávání a plnění povinností může být pro spoustu školáků obtížné. Usnadněte to tím, že si dopředu rozvrhnete, co je potřeba udělat a kdo to zařídí. Pak už se budete moci soustředit na sžívání se s rutinou.

Přečtěte si také:  Zvládnete letos vánoční přípravy? Stačí dobře plánovat
Školní rok začal i pro Hurvínka

Podívejte se do materiálů od školy nebo se doptejte

Možná triviální, ale opravdu užitečný tip, který vám ušetří spoustu času. Školy přesně vědí, co budou jejich studenti potřebovat a jak budou probíhat i testy a oddělování žáků. Vyžádejte si informační materiály nebo se rovnou zeptejte, s čím konkrétně můžete počítat.

Sepište si seznam, co je potřeba nakoupit

Seznam pomůcek dostanete buď od školy (hlavně v případě prvňáčků), nebo ho u starších dětí dokážete odhadnout sami podle předmětů. Každopádně je nejlepší si sepsat, co všechno má školák mít. Ke každé položce si poznačte, co už máte doma a co je potřeba dokoupit. Nezapomeňte přidat i ochranu dýchacích cest, kterou musí mít ve společných prostorách škol.

Vydejte se na nákup školních potřeb včas

Jakmile získáte přehled o tom, co za školní pomůcky je potřeba nakoupit, začněte plánovat nákupy. Zvolíte-li je na poslední chvíli, mohou vás čekat plné obchody a dlouhé fronty.

Chcete-li ušetřit, je dobré akce hlídat průběžně a nakoupit třeba na víc místech. Starší děti je dobré zapojit do nákupů tak, že jim dáte pro každou položku (jako je oblečení, školní pomůcky, boty) finanční limit a ony si potřebné věci vyberou samy.

Připravte studijní prostor

Nepodceňujte ani přípravu nebo kontrolu vhodného studijního prostoru. S tím, jak děti rostou, se mění i jejich nároky hlavně na pohodlné sezení a tomu odpovídající výšku pracovního stolu.

Studentský pokoj v trendy barvách (za fotku díky Viabel.cz)

Studijní místo nemusí být nutně v dětském pokoji, ale mělo by být v klidné části domácnosti, kde studenta nebude nic rozptylovat. Také by se sem měly vejít všechny učební pomůcky, aby je měl školák po ruce.

S postupujícím věkem se zvětšuje i objem školních pomůcek, proto myslete i na dostatek úložných prostor.

Přečtěte si také:  O měření času se zajímáme odpradávna

Nachystejte si organizaci školního roku

Pomoci zvládnout přechod mezi volnými prázdninovými měsíci a konkrétním režimem může i dobrá organizace.

Na frekventovaném místě, třeba v kuchyni, si vytvořte nástěnku pro plánování, rozvrhy, kroužky a vzkazy. Naplánujte, kdy bude které dítě potřebovat vyzvednout ze školy či kroužku nebo pomoci s úkoly.

Vedle nástěnky je dobré mít i kalendář. Tak každý z rodiny bude mít přehled hned od začátku a vyhnete se možným zmatkům.

Naplánujte si, jak budou probíhat rána

Po dvouměsíčním volném režimu může být zvlášť pro menší děti problém se znovu dostat do rutiny brzkého ranního vstávání, chystání věcí a odchodu do školy.

Spočítejte si, kolik času vám chystání se do školy včetně cesty zabere. Podle toho by se měly děti začít zvykat na dřívější vstávání v konkrétní čas už pár dní před tím, než škola začne.

Pomůže to hlavně těm školákům, kteří mají s ranním vstáváním problémy. Stačí začít chodit dřív spát a nezapomenout si nastavit budík.