Podzimní rovnodennost je okamžikem, během něhož je na podzim den stejně dlouhý jako noc. Zjednodušená definice však neodkrývá všechny vrstvy tohoto jevu.
Co zajímavého jste o rovnodennosti možná ještě nevěděli a jakým způsobem ovlivňovala naše předky?
Co to je rovnodennost a kdy nastává
Rovnodennost je momentem, při němž střed obrazu Slunce na nebeské sféře prochází bodem jarním a podzimním. Sluneční kotouč se nalézá na nebeském rovníku a severní i jižní polokoule je vůči němu nakloněna vždy pod stejným úhlem.
Protože se nachází 12 hodin nad obzorem a 12 hodin pod ním, je v tento den shodná délka dne i noci. Kromě toho první sluneční paprsky v tento den lze spatřit přesně na východě, a naopak zapadají opět přesně na západě.
Podzimní rovnodennost v roce 2022
Rovnodennost nastává vždy dvakrát ročně, na jaře a na podzim. Odtud i pojmenování jarní nebo podzimní rovnodennost.
Podzimní rovnodennost v roce 2022 můžeme u nás na severní polokouli očekávat přesně 23. září ve 3:03 hodin a současně se jedná i o astronomický začátek podzimu.
Plánovací kalendář 2023 a 2024 ke stažení
Najdete v něm:
- Dny v týdnu
- Státem uznané svátky
- Počet týdnů, počet pracovních dní v týdnu
- Počet pracovních dnů a hodin v měsíci a čtvrtletí
Ideální pro vaše plánování:
- Praktický formát A5
- Přehledný a dobře čitelný
- Vytisknete si jej jednoduše doma nebo v kanceláři
- Je úplně zdarma
Kdy nastane podzimní rovnodennost v následujících 5 letech
Datum, na které rovnodennost připadá, se od sebe napříč časem příliš neliší. Výjimečně může nastat už 21. září nebo naopak až 24. září. Dokazuje to i počátek rovnodennosti do roku 2030:
- 2023 – 23. září 08:50
- 2024 – 22. září 14:44
- 2025 – 22. září 20:20
- 2026 – 23. září 02:05
- 2027 – 23. září 08:02
- 2028 – 22. září 13:46
- 2029 – 22. září 19:39
- 2030 – 23. září 01:27
Důvodem, proč rovnodennost nemůže nastat vždy ve stejném čase, je to, že rok netrvá 365 dní přesně. Oproti kalendářnímu rou nadbývá 5 hodin 49 minut. A abychom tuto odchylku vyrovnali, byl zařazen do kalendáře přestupný rok.
Jak ovlivňovala rovnodennost život našich předků
Pro naše předky období podzimní rovnodennosti znamenalo především čas chystání se na zimu. Šlo o dobu hojnosti, neboť v tento okamžik již byla sklizena veškerá úroda.
Tato část roku pro naše předky rovněž nemalou měrou signalizovala etapu odpočinku. A to nejen po usilovné práci, ale také v souladu s životním cyklem přírody, která se během podzimu zvolna začíná ukládat „ke spánku“.
Tradice spojené s podzimní rovnodenností
S podzimní rovnodenností také nastalo období vykonávání různých zvyků, které vyjadřovaly přechod z letního na přicházející zimní režim.
Loučení s Mokoší a vítání Morany
K tradičním rituálům patřilo například loučení s Mokoší, která byla považována za bohyni plodnosti a jejím obětním zvířetem byl kohout. To se odrazilo do dalších lidových obyčejů v podobě stínání nebo honění kohouta.
Morana se jinak též nazývá Smrtka a v lidovém pojetí západních Slovanů je spojena s četnými rituály. Během podzimní rovnodennost je to právě její vítání.
Ač zosobňovala zimu i smrt, přesto její příchod neměl ryze negativní význam. Morana totiž byla i symbolem nadcházejícího odpočinku. Spolu s ním přicházela vhodná doba i na práce, na které v průběhu roku nebyl čas.
Což se týkalo především těch v domácnosti. Naši předkové se tak věnovali třeba draní peří. Sousedé se ale i jen tak scházeli a trávili chvíle vyprávěním příběhů.
Hody a posvícení
I naši předkové se uměli radovat a veselit. Proto se scházeli u bohatých hostin, jimž nezřídka vévodila chutná pečeně. U stolu se pak stvrzovaly zároveň i pevné rodové vazby.
Plánovací kalendář 2023 a 2024 ke stažení
Najdete v něm:
- Dny v týdnu
- Státem uznané svátky
- Počet týdnů, počet pracovních dní v týdnu
- Počet pracovních dnů a hodin v měsíci a čtvrtletí
Ideální pro vaše plánování:
- Praktický formát A5
- Přehledný a dobře čitelný
- Vytisknete si jej jednoduše doma nebo v kanceláři
- Je úplně zdarma
Hody a posvícení však nebyly jen příležitostmi, jak si dopřát dobré jídlo a setkání s příbuznými. Šlo především vyjádření vděčnosti za úrodu. Proto se konzumovaly první její plody – peklo se z mouky, která byla nová, jedlo se čerstvě sklizené ovoce a pilo mladé víno.
Součástí tohoto hodování byly i zvířecí oběti. Někdy se proto upozorňuje i na souvislost s tradiční pečenou husou podávanou na svátek sv. Martina. K tomu mnozí autoři dokonce uvádějí i možnou návaznost rituálu podávání krocana v USA na Den díkůvzdání,
Svatby
Dobu hojnosti, během níž se mohli naši předkové radovat z darů, které jim země poskytla, odráželo i to, že se v tomto období připravovaly také svatby. Jejich neodmyslitelnou součástí pak byly opět i velmi bohaté hostiny.
I naši předkové navíc smýšleli pragmaticky: Práce na poli již pozvolna utichaly, bylo tedy dostatek času i na radovánky. Počasí rovněž oslavám ještě přálo. Není tedy divu, že právě v tomto období se svateb pořádalo i z těchto důvodů nejvíc.
Brát se v tomto období však údajně mělo mít ještě silnější význam. Navíc se totiž věřilo, že uzavřená manželství budou patřičně pevná a stabilní.
Dožínky a vinobraní
Oficiálně je datum těchto slavností stanoveno už na 28. srpen, nicméně na mnohých místech probíhají dožínky ještě i v průběhu září.
Jde o svátek, který má patrně již překřesťanské kořeny. Slavit se začaly už ve 12. století. Pro Slovany měly dožínky význam ve velebení úrody a přírodního bohatství. V předkřesťanském období šlo o dobu, kdy doslova bujelo nezřízené obžerství a opilství.
V dnešním pojetí bývají taktéž dožínky spjaty s novopohanským svátkem Mabon. Jeho kořeny některé zdroje navazují až ke keltskému svátku Alban Elved. Význam však i u Keltů byl obdobný, lidé se připravovali na zimu, hodovali a veselili se.
Podobnými oslavami konce sklizně jsou například dodnes aktivně udržovaná typická vinobraní. Svátků oslavujících stejný okamžik existuje více, známá je i dočesná spojená s ukončením sklizně chmele.
Kterým aktivitám se během podzimní rovnodennosti můžeme věnovat dnes
I my můžeme svůj podzim spojit s některými událostmi a rituály a navázat tak na odkaz předchozích generací. Nebo si alespoň prodloužit léto, které je pro většinu z nás plné zábavy.
Obzvláště pokud přeje počasí a nachystá nám překrásné babí léto, není důvod k tomu zůstávat ještě doma. Mimochodem, víte, proč se babí léto jmenuje zrovna takto?
Podle některých zdrojů je název odvozen od drobných pavučin, které lidem připomínaly „babské“ šedé vlasy. Jiná teorie tvrdí, že pojmenování vzešlo od Plejád, kterým se lidově říká „Baby“. Otevřené hvězdokupy v souhvězdí Býka jsou na obloze pozorovatelné právě v tomto období.
Opékání brambor a jablek
Zejména děti ocení, pokud tentokrát gril ponecháte uklizený v garáži a ukážete jim pro ně možná neznámou tradici v podobě pečení jablek nebo brambor v popelu.
Stačí jablko napíchnout na klacek a nad táborákem opékat tak dlouho, dokud nebude černé. Pro vylepšení už tak vynikající chuti můžete ovoce obalit i v cukru, který vám nad ohněm krásně zkaramelizuje.
Brambory v popelu jsou dalším typickým způsobem přípravy, který v sobě má nezaměnitelnou poetiku. A pozor, rozhodně je doporučeno vynechat novododobý vynález v podobě alobalu, který vás připraví o typickou chuť. Brambory asi hodinu pečte přímo v horkém popelu.
Výlety ke kultovním místům
Využijte toho, že s koncem léta už bývá po opadnutí největšího horka mnohem příjemněji a zkuste se vydat za poznáním naší vlasti, její historie a zvyklostí. ČR nabízí celou řadu kultovních míst spjatých s dávnými pohanskými rituály nejen v časech podzimní rovnodennosti.
Kam vyrazit? Ve Středočeském kraji čeká například dnes nenápadně vyhlížející Libušino jezírko. To sloužilo potřebám Kouřimského hradiště. Polabští Slované jeho hladinu využívali k věštění.
Kdo má blíže na Moravu, může se vydat navštívit kámen nazývaný Králův stůl, který se nachází u Uherského Hradiště. O jeho původu a hlavní funkci se stále spekuluje. Někteří badatelé se kloní k tomu, že měl právě funkci ukazatele rovnodennosti a slunovratů.
Svatba v barvách podzimu
Ač svatební sezóna vrcholí tradičně v létě, řada párů se svůj velký den rozhodne přesunout mimo hlavní „vlnu“.
Důvodem může být to, že nechce tento mimořádný okamžik prožít ve stresu z toho, že požadovaný termín není volný, nejbližší rodina má dlouhou dobu dopředu zamluvené odjezdy na zahraniční dovolené nebo je svatební fotograf beznadějně zabookovaný.
Podzimní svatba přitom může být mnohem půvabnější než ta letní. Díky typickým barvám této části roku má v sobě překrásnou romantiku a přímo si „říká“ o to, abyste podzim využili coby okouzlující kulisu a převzali z něj některé motivy například do výzdoby. V záplavě klasických rudých růží je využití kaštanů či jiných přírodnin navíc naprosto originální.
A protože svatba vyžaduje dost zařizování a neobejdete se tak bez dobrého plánování, jednoznačně vám v tom může pomoci plánovací kalendář. Kdy zajistit catering, zamluvit prstýnky a dorazit na zkoušku šatů? V organizaci už se neztratíte.
Titulní foto: Konstantin Planinski on Unsplash